South Indian film writers association Election List

0

South Indian film writers association Election List

siwa

siwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09.01.2016

The scrutiny of the nomination of all the Office bearers Posts and Executive Committee members Posts was done on 5th January 2016 and all found to be in order After the withdrawal, the Following are the valid nominations:-

 

 

1. PRESIDENT

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

01

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Piraisudan (Mem.No:131)

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

02

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.T.K.Shanmuga sundharam (Mem.No:67)

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

 

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

 

 

 

 

2. SECRETARY

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

01

 

Mr.V.C.Kuganathan (Mem.No:37)

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

Mr.V.Prabhakar (Mem.No:122)

 

02

 

Mr.Piraisudan (Mem.No:131)

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

 

 

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

 

 

 

 

 

 

 

3.TREASURER

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

01

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

Mr.T.K.Shanmuga sundharam (Mem.No:67)

 

 

 

 

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

 

 

 

 

 

 

4. VICE-PRESIDENT

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

01

 

Mr.Harirajan @ Mangai Harirajan (Mem.No:212)

 

Mr.Piraisudan (Mem.No:131)

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

02

 

Mr.Panchu Arunachalam (Mem.No:13)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

03

 

Mr.Yaarkannan (Mem.No:249)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

 

 

 

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

 

 

 

5. JOINT SECRETARY

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

01

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

02

 

Mr.P.Vijay (Mem.No:298)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

03

 

Mr.T.K.Shanmuga sundharam (Mem.No:67)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

04

 

Mr.V.Prabhakar (Mem.No:122)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.A.C.Mugil (Mem.No:719)

 

05

 

M.K.Arunthavaraja (Mem.No:97)

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Piraisudan (Mem.No:131)

 

06

 

Mr.M.A.Prakash (Mem.No:630)

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

 

5. EXECUTIVE COMMITTEE

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

01

 

Mr.Santhakumar (Mem.No:682)

 

Mr.Piraisudan (Mem.No:131)

 

Mr.M.A.Prakash (Mem.No:630)

 

02

 

Mr.Marimuthu @ Rajvikram (Mem.No:350)

 

Mr.Mohamed Ghouse (Mem.No:710)

 

Mr.Guru Prasad (Mem.No:190)

 

03

 

Mr.Nitin Samson (Mem.No.1118)

 

Mr.Guru Prasad (Mem.No:190)

 

Mr.Mohamed Ghouse (Mem.No:710)

 

04

 

Mr.Puthiyankam Murali (Mem.No:113)

 

Mr.Mohamed Ghouse (Mem.No:710)

 

Mr.Sadhasivam (Mem.No:952)

 

05

 

Mr.Devarajan @ Jayaravi (Mem.No:692)

 

Mr.J.F.C.Durai (Mem.No:269)

 

Mr.Muthulingam (Mem.No:26)

 

06

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Piraisudan (Mem.No:131)

 

07

 

Mr.B.Jagan Mohan (Mem.No:100)

 

Mr.J.F.C.Durai (Mem.No:269)

 

Mr.Devarajan @ Jayaravi (Mem.No:692)

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

-Continue-

 

 

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

08

 

Mr.Bala Ruban @ Balakrishnan (Mem.No:94)

 

Mr.Mohamed Ghouse (Mem.No:710)

 

Mr.S.Guru Prasad (Mem.No:190)

 

09

 

Mr.Chinni Jayanth (Mem.No:587)

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

10

 

Mr.K.V.Gunasekaran (Mem.No:742)

 

Mr.Mohan Gandhiraman (Mem.No:29)

 

Mr.Mylai S.Kumar (Mem.No:154)

 

11

 

Mr.Radharavi (Mem.No:140)

 

Mr.Yaarkannan (Mem.No:249)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

12

 

Mr.R.Selvaraj (Mem.No:185)

 

Mr.Yaarkannan (Mem.No:249)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

13

 

Mr.Karaikudi Narayanan (Mem.No:71)

 

Mr.Yaarkannan (Mem.No:249)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

-Continue-

 

 

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

14

 

Mr.Madhurai Thangam (Mem.No:248)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

15

 

Mr.B.Mouli (Mem.No:129)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

16

 

Mr.Manojkumar (Mem.No:614)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

17

 

Mr.G.Arunachalam (Mem.No:89)

 

Mr.S.Guru Prasad (Mem.No:190)

 

Mr.Mohamed Ghouse (Mem.No:710)

 

18

 

Mrs.Aswathi Kaimal (Maem.No:632)

 

Mr.S.Guru Prasad (Mem.No:190)

 

Mr.V.P.Sarathy (Mem.No:602)

 

19

 

Mr.M.B.Mohamed Hidayathullah (Mem.No:749)

 

Mr.Marimuthu @ Rajvikram (Mem.No:350)

 

Mr.V.P.Sarathy (Mem.No:602)

 

20

 

Mr.J.F.C.Durai (Mem.No:269)

 

Mrs.Hemamalini (Mem.No:690)

 

Mr.Mohamed Ghouse (Mem.No:710)

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

-Continue-

 

 

S.No

 

Candidates Names

 

Proposer

 

Seconder

 

21

 

Mr.R.K.Selvamani (Mem.No:135)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

22

 

Mr.Balasekaran (Mem.No:217)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

23

 

Mr.A.Venkatesh (Mem.No:230)

 

Mr.Vikraman (Mem.No:102)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

24

 

Mr.J.Thambi Ramaiyah (Mem.No:294)

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

Mr.T.K.Shanmuga sundharam (Mem.No:67)

 

25

 

Mrs.Hemamalini (Mem.No:690)

 

Mr.T.K.Shanmuga sundharam (Mem.No:67)

 

Mr.Yaarkannan (Mem.No:249)

 

26

 

Mr.Snekan (Mem.No:343)

 

Mr.C.Ranganathan (Mem.No: 141)

 

Mr.N.S.Rameshkanna (Mem.No:233)

 

 

                                                      Election Officer

 

(Jerome Pushparaja M.L)

                                                              Advocate High Court Madras.

                                 ——–x———

Share.

Comments are closed.